Devet meseci od početka primene novog zakona o bezbednosti saobraćaja, nakon početnog straha, građani Srbije počeli su da se vraćaju lošim navikama u saobraćaju. Jedan od glavnih razloga za ovakvo „opuštanje“ je pogrešno verovanje naših vozača da se sistem kaznenih poena ne primenjuje, i to samo zato što ne postoji njihova evidencija u vozačkim dozvolama. Kazneni poeni upisuju se za svaki prekršaj za koji su predviđeni i da su besmislene priče kako je država „zaboravila“ na ovu pojedinost. Sistem kaznenih poena se sprovodi najnormalnije. Njih propisuje zakon i oni moraju da se koriste. U protivnom nijedna odluka ne bi bila pravno valjana. Iako je u jednom trenutku upisivanje poena u vozačke dozvole postojalo kao opcija, to u zakonu o bezbednosti saobraćaja nije predviđeno. U ovom trenutku postoji evidencija koju vodi Uprava saobraćajne policije, gde svaki vozač može da proveri koliko ima upisanih poena, a takođe svaki prekršajni sud ima svoju bazu podataka.
Devet meseci od početka primene novog zakona o bezbednosti saobraćaja, nakon početnog straha, građani Srbije počeli su da se vraćaju lošim navikama u saobraćaju.
Jedan od glavnih razloga za ovakvo „opuštanje“ je pogrešno verovanje naših vozača da se sistem kaznenih poena ne primenjuje, i to samo zato što ne postoji njihova evidencija u vozačkim dozvolama.
Iz Višeg prekršajnog suda u Beogradu saznajemo da se kazneni poeni upisuju za svaki prekršaj za koji su predviđeni i da su besmislene priče kako je država „zaboravila“ na ovu pojedinost.
– Sistem kaznenih poena se sprovodi najnormalnije. Njih propisuje zakon i oni moraju da se koriste. U protivnom nijedna odluka ne bi bila pravno valjana – kaže za „Blic nedelje“ Zoran Pašalić, predsednik Višeg prekršajnog suda u Beogradu.
Iako je u jednom trenutku upisivanje poena u vozačke dozvole postojalo kao opcija, to u zakonu o bezbednosti saobraćaja nije predviđeno. U ovom trenutku postoji evidencija koju vodi Uprava saobraćajne policije, gde svaki vozač može da proveri koliko ima upisanih poena, a takođe svaki prekršajni sud ima svoju bazu podataka.
Nepostojanje jedinstvene baze kaznenih poena navelo je građane Srbije na pomisao da se bodovi za prekršaje ne primenjuju, međutim, sistem funkcioniše i bez nje, ali znatno sporije.
– Upravo sada je u izradi jedinstven kompjuterski softver koji će da povezuje sudove za prekršaje, policiju i Upravu prihoda. On će da omogući da se sistem kaznenih poena, koji je i sada u primeni, sprovodi znatno lakše i brže, jer će svi zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka da stižu putem interneta, a ne u papirnoj formi – dodaje Pašalić.
Uvođenje zajedničke baze će takođe olakšati sudijama donošenje odluka, pošto će imati celokupnu sliku o ponašanju vozača.
– Podaci koje ima policija o ranije kažnjavanim licima biće odmah dostupni sudiji. Ukoliko su ranije sudske odluke postale pravnosnažne, one će se naći u kaznenoj evidenciji, pa će tako sudija praktično odmah da ima skeniranu situaciju svakog vozača i sliku o njemu unazad do dve godine – kaže Pašalić.
Nakon isteka ove dve godine, kazneni poeni će bukvalno zastareti. To znači da, na primer, vozaču koji je imao 15 poena, ukoliko za ovo vreme ne napravi nikakav prekršaj, oni će se brisati iz baze podataka.